Lancia Lybra Podwozie

Ciekawie opracowane zawieszenie zapewnia bardzo wysoki komfort i dobrą stabilność ruchu. Auto ma lekko podsterowną charakterystykę, która zmienia się w neutralną wraz ze wzrostem obciążenia. Zjawisko to jest szczególnie zauważalne w odmianie kombi. Na pochwałę zasługuje układ hamulcowy, standardowo wyposażony w czterokanałowy ABS. Skuteczność hamulców jest bardzo dobra, a ustawienie progu działania ABS zapobiega zbyt wczesnemu włączaniu się układu, np. na nawierzchniach o złej jakości. Dozowanie siły hamowania ma dobrą progresję, lekkie naciśnięcie pedału pozwala na łagodne spowolnienie ruchu, naciskanie mocniejsze proporcjonalnie zwiększa efekt hamowania. Taki styl pracy układu hamulcowego daje lepsze wyczucie zachowania pojazdu niż preferowany przez innych producentów system francuski, uruchamiający przy lekkim naciśnięciu pedału minimum 30% efektywności układu.
Do napędu modelu Lybra stosowane będą trzy silniki. Najmniejszy o pojemności 1,6 dm3 znany jest z modeli Siena/Palio/ Bravo/Brava/Marea i nie zapewnia osiągów wymaganych w tej klasie pojazdów. Druga jednostka ma 4 cylindry, 16-zaworową aluminiową głowicę z układem rozrządu o zmiennych fazach, w kadłubie zainstalowano wałki wyrównoważające. Silnik ten oferuje przyzwoite parametry trakcyjne, wysoką kulturę pracy, jest elastyczny i cichy, dobrze radzi sobie także z załadowanym kombi. Trzecia jednostka napędowa ma pojemność 2 dm3, pięć cylindrów, 4 zawory w każdym i kolektor dolotowy o zmiennej długości, zapewniający wykorzystanie zjawiska doładowania dynamicznego. Samochód z tym silnikiem ma najlepszą dynamikę i bardzo dobrą elastyczność, jednak oferuje niewiele więcej niż jednostka o „cylinder” mniejsza.
Wyposażenie Lancii Lybra odpowiada oczekiwaniom użytkowników, do których auto jest kierowane. Wspomaganie układu kierowniczego, elektrycznie sterowane szyby i lusterka, ABS, cztery poduszki bezpieczeństwa, klimatyzacja w tej klasie już nie dziwią. Lancia w bogatszej wersji LX oferuje ponadto znakomity system audio firmy Bose ze zmieniaczem płyt CD, pokrycie siedzeń Alcantrą, dwustrefową klimatyzację, obręcze kół ze stopów lekkich, dodatkowe chowane uchwyty na kubki, oświetlenie schowka w tablicy przyrządów i unowocześniony immobilizer ze zmiennym kodem, bardzo staranny montaż i wysokiej jakości powłokę lakierniczą w jedenastu kolorach.
Tylne zawieszenie to płaski układ wieloelementowy z dwoma wahaczami wzdłużnymi wykonanymi z aluminium i dwoma poprzecznymi o dużej długości. Do wahaczy poprzecznych niewspółosiowo zamocowane są sprężyny resorujące oraz amortyzatory, a stabilizator współpracuje z wahaczami wzdłużnymi. Taki układ elementów powoduje, że koła samochodu stykają się w zakresie ugięć zawieszenia prostopadle do nawierzchni, zapewniając zawsze wykorzystanie pełnej przyczepności opon do jezdni. W punktach mocowania wahaczy wzdłużnych do nadwozia zastosowano elementy podatne o ustalonej elastyczności. Gdy na kołach osi tylnej występuje siła hamująca, poduszki gumowo-olejowe w wahaczach wzdłużnych uginają się, co powoduje zwiększenie zbieżności kół i automatyczne wymuszanie prostoliniowego ruchu samochodu. Dla zapewnienia kompromisu między właściwościami jezdnymi, a komfortem w przednim zawieszeniu zastosowano rozwiązanie McPhersona. Kolumna prowadząca koło wsparta jest na dolnym porzecznym wahaczu ustawionym pod kątem 5 stopni w stosunku do osi kół. Wahacz ma szeroko rozstawione punkty mocowania, w których zastosowano tuleje gumowo-olejowe. Resorowanie zapewniają sprężyny o zmiennej geometrii zwojów, a stabilizator mocowany bezpośrednio do obudowy amortyzatora ogranicza przechyły w zakrętach.